NAJBARDZIEJ WPŁYWOWI BLOGERZY POLSKI W 2011 R.

Aktualne zestawienie:

 

 

 

 

 

 

 

Zestawienie ubiegłoroczne:

 

 

 

 

 

Są znani, lubiani, znienawidzeni, kochani, wyśmiewani, podziwiani, krytykowani. Cokolwiek by się o nich nie mówiło, w ubiegłym roku to ta trzydziestka nadawała ton polskiej blogosferze, wyznaczała kierunki jej rozwoju, była inspiracją, wsparciem i źródłem wiedzy dla milionów czytelników.


Oto czwarta edycja rankingu 30 najbardziej wpływowych blogerów.

Mogłem zrobić podział na strony, co miałoby zbawienny wpływ zarówno na przejrzystość jak i moje statystyki, ale zgubny dla waszego samopoczucia i idei rankingu, bo nie od dziś wiadomo, że najwięcej odsłon ma zawsze pierwsza i ostatnia strona:-)
Uznałem, że na widoku pozostawię to, co najważniejsze, a wszelkie dodatkowe informacje, takie jak:

Kryteria wyboru wpływowych blogerów


Oceniając blogera brałem pod uwagę:

 • jego zasięg, czyli statystyki, bo zazwyczaj duża ilość czytelników świadczy o sile blogera
 • liczbę i jeśli jest to możliwe – jakość komentarzy na blogu i serwisach społecznościowych, czyli jego wpływ na społeczność
 • obecność w mediach tradycyjnych, ponieważ w tych czasach to one mają największy zasięg i w największym stopniu kreują opinie
 • działalność wokół swojej marki, czyli udział w konferencjach, pisanie książek, artykułów, kręcenie filmów, itp…
 • treść: które blogi KREUJĄ opinie, a nie tylko opisują lub komentują cudze
 • ilość cytowań, linkowań, ilość publikacji/myśli, które żyją dłużej niż jeden dzień, czyli wszystko to, czego zmierzyć się nie da, ale dotyczy ogólnej rozpoznawalności blogera i pokazuje, że jego wpływ nie ma charakteru lokalnego

Czego i kogo nie brałem pod uwagę:

 • blogów firmowych, korporacyjnych, celebrytów i polityków, ponieważ ich popularność jest sztucznie pompowana przez tradycyjne media lub portale.
 • dokonań z dawnych lat. Interesują nas wyłącznie dokonania za rok 2011.
 • blogów, na których w ciągu ostatnich 2 miesięcy było mniej niż 10 tekstów
 • blogów założonych dopiero w 2011 r. (aczkolwiek dopuszcza wyjątki)
 • blogerów ze znikomą ilością komentarzy/interakcji z czytelnikami (bo niby na kogo mają wtedy wpływ?)
 • pseudoblogerów(bardzo ważne!), czyli blogerów, którzy już nie mówią o sobie „bloger”, na swojej stronie piszą „serwis”, „portal”, „strona”, bo tak naprawdę nie chcą być postrzegani jako blogerzy.

…są ukryte i kto będzie miał ochotę zgłębić temat, ten chyba wie, że trzeba dotknąć plusika.

 

 

 

Złota dziesiątka 2011 r.

Opis wybranych blogerów

Dziesięciu najlepszych, a zarazem najmniej interesujących w tym rankingu blogerów, ponieważ już ich znacie, już wiecie kim są, a czasami nawet macie dość, bo wszędzie ich pełno.
Istnieją w blogosferze od lat, są najczęściej cytowanymi i linkowanymi autorami, wzbudzają kontrowersje, bardzo często skrajne oceny – od uwielbienia po nienawiść, ale nie można im odmówić, że faktycznie kreują opinie,  kształtują światopogląd – nierzadko prezentując jakże trafny, choć odmienny od ogólnie przyjętego punkt widzenia.
Gdyby wziąć ich razem – miesięczna ilość odsłon liczona byłaby w milionach, komentarzy – w dziesiątkach tysięcy, liczba tekstów – w tysiącach. W skali blogów są prawdziwymi instytucjami, kiedy mówi się „mikrocelebryci”, myśli się właśnie o nich.
Można mieć różne zdanie na ich temat, ale prawda jest taka, że poniższa dziesiątka w największym stopniu wyprzedza swoją epokę, pokazując, że bycie blogerem to już nie tylko „napisz i opublikuj”.
To budowanie marki opartej w mniejszym lub większym stopniu na blogu, ale o tym pewnie najwięcej miałby do powiedzenia Paweł Tkaczyk, którego pamiętam jeszcze z czasów usenetu. Ten bloger opublikował w ubiegłym roku znakomitą książkę, pojawił się na wszystkich możliwych konferencjach, nawet tych, których nie ma i – już poza rankingiem, całkiem prywatnie przyznaję – na mnie wywarł największy wpływ. Inną drogą poszli Grzegorz Marczak i Przemysław Pająk – zmieniając swojego skromnego bloga w opiniotwórcze serwisy z blogami, przy czym sami nigdy nie przestali tytułować się „blogerami”. Stąd celowo wymieniam ich z nazwiska, wskazując na konkretną osobę, nie zaś na serwis. Nowymi twarzami w rankingu są fenomenalny rysownik Andrzej Milewski, którego osobiście uważam za najbardziej utalentowanego i inteligentnego rysownika w Polsce. Jest Piotr Konieczny, który niedługo będzie miał chyba monopol na komentarze dla mediów w kwestiach bezpieczeństwa. To był jego najlepszy rok. Jest Art „kucyk” Kurasiński, Natalia Hatalska i Maciej Budzich, których może niesprawiedliwie, ale wrzucam do jednego worka – blogerów o relatywnie niewielkim zasięgu (ok 20 tys. UU/mc), ale cała trójka od lat robi doskonałą robotę dla blogosfery. Są wszędzie, znają wszystkich, wszyscy ich lubią, a to, co powiedzą, jest z miejsca uznawane za dogmat. I jeszcze wisienka na torcie – Asia z Kwestia smaku. Zawstydza największych, bo rzetelną, sumienną pracą zbudowała na swoim blogu społeczność kilkuset tysięcy (coraz bliżej miliona) czytelników traktujących ją jak wyrocznię w sprawach kulinarnych.
Jestem i ja, ale nie ma sensu bym na swoim blogu pisał o sobie, kto chce się czegoś o mnie dowiedzieć, ten ma do dyspozycji dział „kim jestem”.

kolejność alfabetyczna

 

Andrzej Rysuje
Rysunki satyryczne

Tematyka: humor, satyra, komentarze
Liczba fanów: 6673


Hatalska
Reklamy, które chcesz oglądać

Tematyka: reklama, media, PR.
Liczba fanów: 5786


Kominek
To nie jest miejsce dla Ciebie, jeśli Twoje życie składa się ze złudzeń

Tematyka: lifestyle, psychologia emocji, media
Liczba fanów: 20053


Piotr Konieczny – Niebezpiecznik
o bezpieczeństwie i nie…

Tematyka: Bezpieczeństwo, hacking, technologie
Liczba fanów: 13074

Kurasiński
Ak74

Tematyka: Technologie, mobile, nowe media
Fanów: 2147


Kwestia smaku
Wyjątkowo na co dzień

Tematyka: przepisy, video, porady kulinarne
Liczba fanów: 50602


Grzegorz Marczak – Antyweb
Moje (inne) spojrzenie na internet

Tematyka: technologie, startup, internet
Liczba fanów: 11930


Mediafun
Jestem fanem mediów, mediafanem, media są fun

Tematyka: media, PR, reklama
Liczba fanów: 7798


Przemysław Pająk – Spider’s Web
Opinie i analizy na temat technologii

Tematyka: Technologie, social media, internet
Liczba fanów: 6211


Paweł Tkaczyk
Branding, marketing, reklama i social media. The Jedi way

Tematyka: Marketing, PR, reklama
Liczba subskrybentów: 1554 

Srebrna dziesiątka 2011 r.

Opis wybranych blogerów

Nie ma żadnego przypadku w tym, że aż osiem osób z tej listy to kobiety tworzące blogi kulinarne bądź modowe. I nie bądźcie zdziwieni, jeśli w jednej z kolejnych edycji część z nich znajdzie się w pierwszej dziesiątce. Blogerki kulinarne najlepiej poradziły sobie z połączenie bloga i vloga, ich filmy są oglądane przez dziesiątki tysięcy widzów, blogi notują setki tysięcy odsłon, a media coraz rzadziej pozwalają sobie na artykuły kulinarne bez wypowiedzi blogerek.
Na całym świecie blogerki modowe są najbardziej poważanym i chyba najlepiej opłacanym gatunkiem blogów. Są wyroczniami dla czytelników, inspiracją dla projektantów i zarazem ich bólem głowy, bo opinie najlepszych są traktowane niemalże na równi z opiniami Vogue. Ten trend coraz widoczniej wkracza do Polski, dziewczyny każdego miesiąca są zapraszane na przeróżne eventy z celebrytami, producenci wysyłają im tony sampli, a wokół tego wszystkiego budują sobie społeczność ślepo (w pozytywnym znaczeniu) zapatrzonych w nich fanek. Też bym tak chciał.
Całości dopełniają dwaj panowie. Blogomotive, który w swej dziedzinie jest nie tylko ekspertem, ale też najzwyczajniej w świecie nie ma w Polsce konkurencji. Myśląc motoryzacja, myślisz Blogo. Jacek Gadzinowski z kolei to najbardziej wpływowy bloger z całej tej dziesiątki i jedyny z całej trzydziestki, który może być zdziwiony byciem w niższej kategorii, ale on dobrze wie, że ma potencjał na doskonałego blogera. Gdyby tylko przestał tyle jeździć po świecie i ciągle pływać na tych wszystkich deskach.

kolejność alfabetyczna

Blogomotive
Blog o motoryzacji

Tematyka: samochody, testy motocykle
Liczba fanów: 899


Charlize Mystery
Blog o modzie

Tematyka: moda, trendy, stylizacje
Liczba fanów: 9562


Fashionelka
Blog o modzie

Tematyka: moda, trendy, stylizacje
Liczba fanów: 9365


Gadzinowski
Social&Media&Life

Tematyka: Social media, Marketing, Media
Liczba fanów: 6272


Jemerced
Jessy Mercedes

Tematyka: Moda, trendy, stylizacje
Liczba fanów: 9971


Maffashion
Blog o modzie

Tematyka: moda, trendy, stylizacje
Liczba fanów: 25915


Moje wypieki
Blog kulinarny

Tematyka: przepisy i porady kulinarne
Liczba fanów: 40418


Pozytywna Kuchnia
Sprawdzone przepisy kulinarne z filmami i zdjęciami

Tematyka: przepisy, porady kulinarne, video
Liczna fanów: 6099


Stanikomania
Biuściasty stan umysłu

Tematyka: biustonosze, styl, recenzje
Liczba fanów: 1801


White plate
Blog kulinarny

Tematyka: przepisy i porady kulinarne
Liczba fanów: 15974 

Brązowa dziesiątka 2011 r.

Opis wybranych blogerów
W trakcie pierwszych dni prac nad rankingiem rysował mi się wyrazisty podział blogerów z każdej dziesiątki. Pierwsza to  takie tuzy, które mają mocne zasięgowo blogi, udzielają się w mediach, kreują najwięcej opinii i w oczach niektórych są już osobami publicznymi.
Druga dziesiątka to blogerzy mocni zasięgowo, już obecni w mediach i świecie „pozablogowym”, ale jeszcze nie tak wyraźnie. A jeśli już, to ich działalność ma wymiar lokalny (tak jest w przypadku blogerek modowych i kulinarnych).  Jeszcze sami nie są przekonani, czy chcą wychodzić poza ramy bloga, choć pewnie sami wiedzą, że to nieunikniony kierunek rozwoju marki.
Brązowa dziesiątka to mieli być wyłącznie tacy rasowi blogerzy, z krwi i kości, zamknięci w czterech ścianach, pasjonaci, ale bez planów podboju świata. Szanowani przez swoich czytelników, ale bliżej nieznani szerszym kręgom internetu.
I chyba nie do końca mi się to udało, bo są w niej prężnie rozwijające się perełki takie jak Alina Rose czy Tucholski z jest Kultura, ale w znakomitej większości i tutaj mamy starych wyjadaczy, blogerów tworzących od lat i mających na swoim koncie wiele zasług. Bo któż nie zna Pawła Iwaniuka, który nie dał się zgubić w tłumie blogerów z Antyweb i któremu wróżę bardzo dobry rok. Jest i Przeździęk z Mediafeed, którego bardzo lubię, którego chciałem nawet umieścić poza rankingiem, ale listy od jego czytelników zdominowały moją skrzynkę w ostatnich dniach i przekonali mnie, że liczą się z jego zdaniem. Wdzięczny swoim czytelnikom, zwłaszcza płci pięknej, na pewno może być też Marcin Kosedowski, bo to ich głosy ostatecznie przekonały mnie do uhonorowania go miejscem w tym zestawieniu. Jest i Mirek Połyniak. Nie zawsze się z nim zgadzam, właściwie to ciągle się w czymś nie zgadzamy, ale nie mogę mu odmówić, że potrafi namieszać ludziom w głowach i jego pozycja rośnie dosłownie z miesiąca na miesiąc.
Nie mogło tu zabraknąć Kamila Scheichta, chyba jedynego blogera, który w rankingu popularności na Blip stanowił dla mnie zagrożenie i byłby prześcignął mnie ilością fanów, gdyby nie zgon Blipa z przyczyn naturalnych. W dalszym ciągu jednak jest mocny, a jego filmy mają oglądalność większą nią Anioł Pański w niedzielę na TVP1. Po rocznej przerwie powraca Ubucentrum, blog prowadzony przez Adriana Nowaka i jak sięgam pamięcią, to od 2009 r. jego czytelnicy prośbami i groźbami domagają się uznania go za wpływowego. Ma za sobą dobry rok, a wiem z prywatnych rozmów, że ten będzie jeszcze lepszy. Nie muszę chyba też nikomu przedstawiać Zucha i Segritty. Oboje mają wielu czytelników, fanów i wielbicieli, ona postawiła na baczność firmę ubezpieczeniową, która jej podpadła, pojawiała się w mediach i konferencjach, on zaś postawił na baczność polski parlament. Po tym jak posłowie PiS odkryli jeden z jego rysunków, złożyli wniosek o powołanie parlamentarnego zespołu ds. monitorowania internetu. Bogu ducha winien Zuch nie wiedział co o tym myśleć, ale wciąż próbuje rysować.

kolejność alfabetyczna

Alina Rose
makeup blog

Tematyka: makijaż, kosmetyki, uroda
Liczba fanów: 2450


Paweł Iwaniuk – Antyweb
Moje (inne) spojrzenie na internet

Tematyka: technologie, startup, internet
Liczba fanów: brak danych


Jest Kultura
Twoją codzienną porcję kultury dostarcza Andrzej Tucholski

Tematyka: literatura, filmy, imprezy
Liczba fanów: 1505


Like a geek
Marcin Kosedowski

Tematyka: Marketing, PR, porady
Liczba fanów: 3172


Mediafeed
Adam Przeździęk

Tematyka: Marketing, media, reklama
Liczba fanów: 466


Kamil Scheicht
Blog rozrywkowo technologiczny

Tematyka: gry, social media, technologie
Liczba fanów: 8474


Segritta
na rurzowo

Tematyka: kobiety, mężczyźni, życie
Liczba fanów: 970


Skuteczny e-marketing
Mirek Połyniak

Tematyka: e-marketing, PR, reklama
Liczba fanów: brak danych


Ubucentrum
Blog technologiczny

Tematyka: Internet, Aplikacje, Ubuntu
Liczba fanów: 1792


Zuch
Zuch próbuje rysować

Tematyka: rysunki, humor, satyra
Liczba fanów: 7935Wydało mi się wielce niestosowne, by honorować ją miejscem w jakiejkolwiek kategorii, bowiem jej wpływu na czytelników oraz zasług dla całej blogosfery nie można ani kwestionować, ani też mierzyć żadną miarą. Ale jeszcze bardziej niestosownym byłoby o niej zapomnieć.

Paulina Pruska (zm. 31 sierpnia 2011 r.),
blog Paula i Pan Śmieciuch.

 

 

Dlaczego w rankingu nie ma vlogerów?

Nie  tylko dlatego, że jest to biznes, w który dopiero co wszedłem i mało znam to środowisko, choć jest to także jakiś powód. Kto mnie zna i wie jak pracuję, wie też, że duży nacisk położyłem na rzetelność rankingu. I dlatego o komentarz poprosiłem Macieja Budzicha, który wśród wpływowych blogerów siedzi  w tym temacie najgłębiej.

 

Blogosfera w statystykach

Jakkolwiek do mojego rankingu zawsze można mieć zastrzeżenia, zawsze można mieć własne zdania, tak z faktami dyskutować już nie można. Aby uwiarygodnić (lub pogrzebać tę wiarygodność) mój ranking poprosiłem dwie najlepsze w Polsce firmy zajmujące się badaniem społeczności internetowych, aby specjalnie z okazji publikacji rankingu wpływowych blogerów przygotowały wyniki własnych badań znaczenia blogerów i polskiej blogosfery.

Wszystkie poniższe badania nie były nigdzie wcześniej publikowane.


Ta sama infografika, ale w dużym formacie.

 

W poniższych zestawieniach są także fanpage oraz osoby, które nie są blogerami lub nie spełniają moich kryteriów. Zestawienie obejmuje też popularne serwisy, ale uznaliśmy, że nie zaszkodzi o wspomnieć o tych, których przecież też lubimy i czytamy.

 

 

Dziękuję za pomoc Brand24.pl oraz Fanpage Trender

 

 

I to tyle na dziś. Dyskusję uważam za otwartą. Proszę nie linkować do blogów nie wymienionych w dzisiejszym rankingu. To miejsce na dyskusję o bohaterach tego tekstu. Bardzo też proszę, abyście przed zadaniem pytania, przeczytali, co jest pod plusikami, bo ja tam bardzo dużo wyjaśniałem: kto, dlaczego i dlaczego nie inni.

Mam cichą nadzieję, że większość blogerów wymienionych dzisiaj to osoby doskonale wam znane, bo jeśli nie, to niezbyt dobrze świadczyłoby to o zasięgu i wpływie polskiej blogosfery :-)

 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


Comments (109)
 • Avatar

  Jacek Gadzinowski sty 25 2012 - 19:25 Odpowiedz

  no doigrałem się za lenistwo ;) znalazłem się w gronie blogów kulinarnych i szafiarek!

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  screv sty 25 2012 - 19:29 Odpowiedz

  na górze jest błąd – AK74, nie AK47 : )

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Andrzej sty 25 2012 - 19:31 Odpowiedz

  Ha, dumne podium!

  Dziękuję :)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
  • Avatar

   Kalashnikov sty 27 2012 - 02:11 Odpowiedz

   A ja dziekuję za „Old Pair of Jeans” i wpis mu towarzyszący (lub odwrotnie) ;)

   Gratulacje.

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
 • Avatar

  Paweł Tkaczyk sty 25 2012 - 19:41 Odpowiedz

  Dzięki za bardzo miłe słowa :) Postaram się w 2012 też Ci dawać do myślenia ;)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  DalejLama sty 25 2012 - 19:46 Odpowiedz

  Mam nadzieję, że w przyszłym roku pojawię się z moim blogiem na takiej liście :)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  K.G sty 25 2012 - 19:46 Odpowiedz

  Scheicht lepszy od Koniecznego? (na infografice) LOL

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  lola sty 25 2012 - 19:49 Odpowiedz

  a gdzie GLAMOURINA? Ona ma 8600 fanów na facebooku!

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Bartek sty 25 2012 - 19:54 Odpowiedz

  Rok, dwa i my też będziemy uwzględniani w tym rankingu! Zobaczycie! :-)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Rlrmn sty 25 2012 - 19:54 Odpowiedz

  Jedyne, co mnie dziwi, to fakt, że byłeś przed Mediafun w rankingu „najczściej wpływowi mikroblogerzy” i tego Ci gratuluję!

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  lo_ sty 25 2012 - 19:56 Odpowiedz

  A mi jak idiotce teraz dopiero przyszedł blog do głowy do zgłoszenia.. Ech ;-) Gratuluję wszystkim i rozpoczynam zwiedzanie tych, których jeszcze nie znałam. :-)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  pethi sty 25 2012 - 19:56 Odpowiedz

  „jakość komentarzy na blogu”
  Mam nadzieje, że przeze mnie daleko nie spadłeś w dół?

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Marcin Kosedowski sty 25 2012 - 19:57 Odpowiedz

  Dzięki za ujęcie w rankingu :).

  A co z Kasią Tusk? Nie uznajesz jej za bloggerkę?

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
  • Avatar

   lo_ sty 25 2012 - 20:01 Odpowiedz

   Kominek napisał przecież, że nie brał pod uwagę blogów których wpływ rozdmuchany jest znanym nazwiskiem. Tu się liczy ciężka praca, co tylko uwiarygodnia zestawienie :-)

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
 • Avatar

  Rafał Kujawa sty 25 2012 - 19:58 Odpowiedz

  Świetne zestawienie, genialne infografiki, profesjonalna robota!

  Gratuluję wszystkim wyróżnionym i życzę samych sukcesów!

  Ps. Za rok znajdzie się miejsce również dla mnie ;)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Dorota sty 25 2012 - 20:00 Odpowiedz

  Dziękuję za nominacje Czytelnikom i Kominkowi za ponowne umieszczenie mnie w tym zacnym gronie :). To znak, że przed blogosferą kulinarną kolejny ciekawy rok pełen nowych wyzwań :).

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
  • Avatar

   Dorota sty 25 2012 - 20:01 Odpowiedz

   I ogromne gratulacje dla pozostałej dwudziestki dziewiątki oczywiście :).

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
  • Avatar

   Kasia sty 25 2012 - 20:53 Odpowiedz

   Gratuluję wszystkim! Blogi kulinarne brawo, szczególnie Moje Wypieki i White Plate. Kwestia Smaku rewelacja, Asia również, ale mam wątpliwości czy to blog, chyba nie. Natomiast nie powinno tu być Pozytywnej Kuchni. Dlaczego? Dorota sama (zresztą pod jednym z Twoich postów) tłumaczyła/ napisała, że jej strona nie jest blogiem, a ona sama blogerką i że trudno jej tą „łatkę” odkleić. A reguły były podobno jasne :) Pozdrawiam

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
   • Avatar

    kominek sty 25 2012 - 21:55 Odpowiedz

    Widocznie zmieniła zdanie. Jak wspominałem już wielokrotnie – ranking był robiony bardzo rzetelnie. Pisałem zarówno do Doroty jak i do Asi z kwestiasmaku. Obie potwierdziły mi, że są blogerkami, prowadzą blogi, a nawet celem upewnienia się, że to nie chwilowa ściema, podpytywałem jak widzą rozwój swojej marki.
    Wszystko co mówiły potwierdzało ich przynależność do blogosfery, zresztą może sama Dorota się tu wypowie i rozwieje wątpliwości?

      (cytuj)

    GD Star Rating
    loading...
   • Avatar

    Dorota sty 25 2012 - 23:07 Odpowiedz

    Kasiu, rozumiem Twoje wątpliwości, bo faktycznie był kiedyś plan przekształcenia Pozytywnej Kuchni w serwis kulinarny, ale nie wcieliłam go ostatecznie w życie i nadal jestem blogerką i można mnie spotykać na Mikserze, blogowych spotkaniach kulinarnych czy choćby na niedawnym Blog Forum Gdańsk :).

      (cytuj)

    GD Star Rating
    loading...
 • Avatar

  Adam Przeździęk sty 25 2012 - 20:01 Odpowiedz

  Dzięki from the mountains.

  Zmotywowany do awansu na wyższe miejsca po 2012.

  Gratulacje dla innych wyróżnionych.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  bobiko sty 25 2012 - 20:11 Odpowiedz

  Wielki szacun za pamięć Pauli Pruskiej. A zestawienie? Wydaje mi się ze nie ma tu zaskoczenia. Jedynie mam pytanie: Co robi Kamil Scheicht, skoro vlogerów sie nie bierze pod uwagę?

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
  • Avatar

   MM sty 25 2012 - 21:01 Odpowiedz

   Prowadzi także bloga.

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
  • Avatar

   kominek sty 25 2012 - 21:49 Odpowiedz

   W zasadzie odpowiedź na swoje pytanie uzyskałbyś, gdybyś kliknął w jego nazwisko.
   Osobiście pisałem do Kamila i upewniałem się, że jest blogerem i zamierza go dalej prowadzić.

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
   • Avatar

    Kamil Scheicht sty 25 2012 - 21:57 Odpowiedz

    Najpierw muszę do dopracować, bo po zmianie szaty graficznej nie można przeglądać starszych niż kilka dni postów. Dzięki Kominku za te wszystkie statystyki i miłe słowa w opisie brązowych.

      (cytuj)

    GD Star Rating
    loading...
    • Avatar

     Szymon Urbanek sty 25 2012 - 22:41 Odpowiedz

     Kamil wróć do starej formuły osobnych vlogów i osobnych filmów związanych z grami i komputerami.

       (cytuj)

     GD Star Rating
     loading...
   • Avatar

    bobiko sty 27 2012 - 21:24 Odpowiedz

    Wiem, ze prowadzi bloga ale bardziej rozpoznawalny stal się dzięki vlogom, wiec stąd takie pytanie. Sam miałeś wątpliwości ale ok, sprawa jest wyjasniona.

      (cytuj)

    GD Star Rating
    loading...
 • Avatar

  Marta Em sty 25 2012 - 20:11 Odpowiedz

  Bardzo cieszę się z tego jednego bloga kosmetycznego! :) Alina (aka Brunetka) – GRATULACJE!

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  meg sty 25 2012 - 20:23 Odpowiedz

  mam zastrzeżenia odnośnie bloggerek modowych – czy któraś z nich zdobyła tę masę fanów uczciwie? odpowiedź brzmi: NIE! a dlaczego? bo ogłaszają konkursy na swoim blogu – tzw giveaway – gdzie warunkiem wzięcia udziału jest polubienie fanpage oraz zostanie obserwatorem google danej bloggerki. Czy wogole pan o tym wie??? nie sądzę..

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
  • Avatar

   Martyna sty 25 2012 - 20:37 Odpowiedz

   Proponuję przejrzeć sobie blogi Maff i Jessiki (akurat te dwa znam i obserwuję) i zastanowić się mocno nad swoim komentarzem. Podpowiem tylko, że Elle nie zaprasza byle kogo na Fashion Week w Nowym Jorku ;)

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
  • Avatar

   kominek sty 25 2012 - 21:53 Odpowiedz

   Liczba fanów na Facebooku miała drugorzędne znaczenie. O wiele bardziej istotne było zaangażowanie oraz społeczności na blogach. Tego kupić się nie da.

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
 • Avatar

  Piotr Konieczny sty 25 2012 - 20:26 Odpowiedz

  Mnie nie było w tym rankingu. Umiescilem sie tu sam ;)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  przemekspider sty 25 2012 - 20:35 Odpowiedz

  ;)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  krzysiek sty 25 2012 - 20:45 Odpowiedz

  Hej,
  nie ma w tym zestawieniu blogerów piszących o muzyce.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
  • Avatar

   kominek sty 25 2012 - 21:51 Odpowiedz

   Hm…niech zgadnę. Nie są wpływowi? Mało tego – prawdopodobnie są tak mało wpływowi, że na dziesiątki maili nie dostałem ani jednej propozycji bloga o muzyce? A przynajmniej sobie takiego bloga nie przypominam.

   Nie ma też blogów rodzinnych, podróżniczych, sportowych. Warto pomyśleć, czy nie wypełnić tej niszy.

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
  • Avatar

   Andrzej sty 26 2012 - 00:06 Odpowiedz

   Jej, nie bijcie za autoreklamę, ale aż mi się rozplątały w kieszeni słuchawki.

   Otóż są. ;)

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
 • Avatar

  real mayer sty 25 2012 - 20:48 Odpowiedz

  „Tematyka: rysunki, humor, satyra” – coś co lubię najbardziej :)
  Gratuluję.
  Czekałam na ten ranking cały dzień.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Ema Mija sty 25 2012 - 21:14 Odpowiedz

  Większość blogów znam i regularnie odwiedzam. Zasłużone wyróżnienia. Oby tak dalej!

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  qasx sty 25 2012 - 21:14 Odpowiedz

  Z drugiej dziesiątki znam nikogo. Znam wielu innych kreujących opinie. Nie rozumiem tekstów w stylu tłumaczenia zajawki na fb troską o serwery, albo inaczej całego tego zamieszania.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Karol Ascot Zalewski sty 25 2012 - 21:31 Odpowiedz

  Kiedyś się nauczę pisać porządnie i regularnie, potem reklamować i trafię na listę w przyszłym roku :D

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  pethi sty 25 2012 - 21:58 Odpowiedz

  W ogóle to my też powinniśmy wybrać najciekawiej piszących komentatorów. Tylko kogo?

  Manti? Desperatka. Czuje oddech trzydziestu wiosen na karku. Kupując kota, przeszła z stanu bezradności do akceptacji. Chce łapać mężczyzn nad grobem na dziecko, bo innego wyjścia nie ma. Zmieniła nick z arbuza, by zacząć od nowa poszukiwania. Nie ona się nie nadaje.

  Marcin Michno? Marzył o karierze rock’mena, ale nie chciało mu się uczyć grać na instrumencie. Więc walnął sobie czarno białe zdjęcie i w ten sposób został fotografem. Robi sobie zdjęcia z wyciągniętej do góry ręki, to jednak za mało by nominować go do statuetki.

  Vtomasz? Niby wysoki poziom komentarzy. Zawsze trafia w sedno teksu swoim głębokim przemyśleniem. Chwalony przez wielu doświadczonych komentatorów. Ale nosi okulary, to go wyklucza.

  pethi? To uoś, którego dokarmiają leśnicy, by na wiosnę odstrzelić.

  Nominuje ktoś kogoś?

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
  • Avatar

   manti sty 26 2012 - 00:35 Odpowiedz

   Ale dostaniesz wciry! :)
   Po pierwsze: nie czuję trzydziestki, bo mam DOPIERO (nie już!) 24 lata …
   kota sobie nie kupiłam, a DOSTAŁAM, od byłego narzeczonego …. (chyba wiedział, że będzie mi potrzebny – kot oczywiście) :). I wcale nie szukam potencjalnego kandydata na męża! Ja po prostu wiem, że on gdzieś tam jest i cały czas spotyka się z nieodpowiednimi kobietami :)

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
   • Avatar

    pethi sty 26 2012 - 13:15 Odpowiedz

    Nie wiem po co odpowiadać na moje komentarze, w nich nie ma w ogóle sensu.

    Nominuj kogoś z uzasadnieniem, a nie będziesz mi tu spamować.

      (cytuj)

    GD Star Rating
    loading...
    • Avatar

     manti sty 26 2012 - 21:17 Odpowiedz

     To ja Cię do własnej piersi tuliłam gdy cichutko łkałeś na ince, że „oni są dla Ciebie tacy niedobrzy”, a Ty mi tu taką opinię wystawiasz, że zagrożona jest moja pozycja na blogu?! Niewdzięczny! Masz szlaban na odzywanie się do mnie! Do odwołania!

       (cytuj)

     GD Star Rating
     loading...
 • Avatar

  Michał Zgutka sty 25 2012 - 22:12 Odpowiedz

  Ktoś wyżej wspomniał o zdziwieniu brakiem blogów muzycznych. Mnie o wiele bardziej intryguje – „intryguje” a nie „budzi sprzeciw” – brak blogów politycznych – to nie najlepiej świadczy o tymże kawałku blogosfery. To ciekawe – mamy kilku co najmniej dobrych blogerów komentujących politykę a, jak się okazuje, niekoniecznie wpływowych.
  Świetne zestawienie, kawał znakomitej roboty.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
  • Avatar

   kominek sty 25 2012 - 22:18 Odpowiedz

   No więc ci polityczni dzielą się na rasowych polityków (Korwin-Mikke, Czarnecki, Palikot, itd…) albo na oszołomów czytanych przez bardzo, bardzo wąską grupę czytelników. Do ostatniej chwili wahałem się czy wrzucić Katarynę, ale zdecydowałem się jednak ją usunąć. Praktycznie w ogóle nie tworzy swojego bloga, ma bardzo słabiutkie statystyki, wpisy pojawiają się raz na parę tygodni, a i jej rozpoznawalność jest wyłącznie dzięki zasługom z dawnych lat.

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
   • Avatar

    Michał Zgutka sty 25 2012 - 22:23 Odpowiedz

    A na Azraela zerkałeś? Wiem, miało nie być pytań o nieobecnych w rankingu – ale tak z ciekawości, skoro już poruszyliśmy kwestię blogosfery politycznej.

      (cytuj)

    GD Star Rating
    loading...
    • Avatar

     kominek sty 25 2012 - 22:54 Odpowiedz

     Tak i był u mnie nawet wyżej w notowaniach niż Kataryna, ale on pisze bardzo nierówno. Wiele jego tekstów jest olewana przez czytelników, a w tych, które zbierają po kilkanaście czy kilkadziesiąt komentarzy widzę dosłownie kilka tych samych komentatorów. Robią tłum.
     Statystyki też nie robią wrażenia. Na onet 600 tys. odwiedzin od 2007 r.? Tyle ma kwestiasmaku w miesiąc. W ubiegłym roku jakoś tak osiadł i zdziadział. Musiałbym kogoś wyrzucić z brązowej i doprawdy nie wiem kto jest słabszy od niego.

       (cytuj)

     GD Star Rating
     loading...
    • Avatar

     nocri sty 26 2012 - 16:21 Odpowiedz

     Reszort

     Polityczni odpadają w przedbiegach … niestety lub stety.
     Ja tam jednak twierdzę, że stety ;)

     …wracaj do naszej piaskownicy !

       (cytuj)

     GD Star Rating
     loading...
 • Avatar

  Paweł sty 25 2012 - 23:07 Odpowiedz

  Nie wiem jak Wy ale po mimo szacunku i sympatii dla Przemka Pająka jak i SW zastanawiam się czy ten drugi czyli Spiders Web to jeszcze blog? Oczywiście tak chce być postrzegany ale czy takim jeszcze jest? Czy komercja nie zatarła blogowego stylu i powołania? Pozdrawiam.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Justyna sty 25 2012 - 23:18 Odpowiedz

  Stanikomania to obok kominka jedyny blog jaki czytam :))

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Pan Radzio sty 25 2012 - 23:19 Odpowiedz

  Strasznie czekałem na ten wpis. Z któregoś z poprzednich rankingów(chyba zeszłorocznego) wyłowiłem blog pana Macieja Samcika i poczytuję go do dziś. Zaczynam przeglądać ten rankingu i już widzę kilka pozycji, które chyba zagoszczą w moich zakładkach na dłużej. Dzięki Kominku!

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  kongozaur sty 25 2012 - 23:23 Odpowiedz

  Przyznam się, że lwią część blogów, które czytam zacząłem odwiedzać dowiadując się o nich z bloga kominka. Tylko like a geek poznałem bez rekomendacji Pana, właściwie nie zaglądam tam często ale są to zawsze wizyty długie.

  Z pewnością przejrzę wszystkie blogi z listy. Swoją drogą, Kominek pompuje swoją „wpływowość”. Słusznie i skutecznie – trzeci wynik w googlach po wpisaniu hasła „wpływowość” prowadzi mnie do artykułu…. „kominkowi wpływowi blogerzy”.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Koslonecz sty 25 2012 - 23:50 Odpowiedz

  I teraz zaczytuję się w tych których jeszcze nie znałam :)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Natalia Hatalska sty 26 2012 - 01:13 Odpowiedz

  Wielkie dzięki :). Pzdr, Natalia

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  stan pielak sty 26 2012 - 01:16 Odpowiedz

  bardzo dobre zestawienie. brakuje mi tutaj Rafała Krawczyka i jego „Ja, RAFi”-ale choć jest wpływowy to nadal poza mainstreamem za niepochlebne wyrażane zdania na większość wpływowych z tej listy.
  no i bardzo ciekawe infografiki :)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  sfah sty 26 2012 - 04:02 Odpowiedz

  Rozumiem to jako mega sukces, jako blogera zajmującego się ultra niszowym tematem jakim jest deskorolka, pojawienie się w statystykach, dziękuję. IDOSK8 SIŁA!

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  juliett k sty 26 2012 - 09:17 Odpowiedz

  dziękuję i szalenie mi miło :)))

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Mirek Połyniak sty 26 2012 - 09:30 Odpowiedz

  No proszę: wraca człowiek pociągiem po ciężkim dniu pełnym spotkań i nawet nie wie, że taka nagroda czeka; szczególnie iż mojego bloga klasyfikuję w kategorii „nudnych” ;-)

  Faktycznie Ja,Rafi mógłby się pojawić w tym zestawieniu ale cieszy mnie przy okazji sporo nowych twarzy, co dowodzi iż blogosfera ma się dobrze, a ciekawych blogów w Polsce nie brak.

  Dzięki, to niezły motywacyjny kop na 2012!

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  gola_pionierka sty 26 2012 - 09:44 Odpowiedz

  Dzięki blogerkom modowym zaczęłam wyglądać jak człowiek, a nawet jak kobieta:) Jak tak dalej pójdzie z ta blogosferą to jeszcze gotować zacznę.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Kamila sty 26 2012 - 10:04 Odpowiedz

  Kominek napisał przecież, że nie brał pod uwagę blogów których wpływ rozdmuchany jest znanym nazwiskiem. Tu się liczy ciężka praca, co tylko uwiarygodnia zestawienie :-)

  Kominek pomija wiele nazwiska, zwlaszcza tych ktorych nie lubi. :-)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  meg sty 26 2012 - 10:06 Odpowiedz

  Proponuję przejrzeć sobie blogi Maff i Jessiki (akurat te dwa znam i obserwuję) i zastanowić się mocno nad swoim komentarzem. Podpowiem tylko, że Elle nie zaprasza byle kogo na Fashion Week w Nowym Jorku ;)

  Akurat do tych 2 blogów nie mam zastrzeżeń ;-))) sama osobiście obserwuję te blogi!
  W swojej wypowiedzi miałam na myśli min Charlize Mystery (tak sie to pisze?)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  kinta sty 26 2012 - 10:10 Odpowiedz

  Hm…niech zgadnę. Nie są wpływowi? Mało tego – prawdopodobnie są tak mało wpływowi, że na dziesiątki maili nie dostałem ani jednej propozycji bloga o muzyce? A przynajmniej sobie takiego bloga nie przypominam.

  Muzyka to kwestia bardzo osobistego gustu, to raz, dwa, moze im nie zalezy? a trzy, to mi tylko blog bartka chacinskiego przychodzi do glopy, jako „wpływowy”… ale moze sie nie znam…
  zreszta samo slowo „wpływowy” w stosunku do bloga o muzyce wydaje sie co najmniej ambiwalentne…

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
  • Avatar

   Paweł sty 26 2012 - 10:32 Odpowiedz

   Tak samo każdy inny blog o każdej innej dziedzinie. Pisząc bloga wyrażasz swoje subiektywne odczucia. Obiektywizm zostawmy sądom. Nie ma różnicy w blogu o modzie czy muzyce. Nawet blog kulinarny jest bogiem trafiających lub nie w gusta. Pojęcie wpływowości w tej materii powinno być definiowane jako subiektywny obiektywizm. Wyrażając swoje opinie na blogu trzeba zachować konsekwencje. Tylko wtedy staniemy się wpływowi. Coś a’la krytyka filmowa. Oczywiście ty tylko moje subiektywne skromne zdanie ;)

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
  • Avatar

   spanish inquisition lut 19 2012 - 15:19 Odpowiedz

   bartka chacińskiego… hm… :-)

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
 • Avatar

  blabla sty 26 2012 - 11:00 Odpowiedz

  Ten ranking jakiś taki oszukany. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że w rankingu nie ma Kasi Tusk…

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  kinta sty 26 2012 - 13:08 Odpowiedz

  Tak samo każdy inny blog o każdej innej dziedzinie. Pisząc bloga wyrażasz swoje subiektywne odczucia. Obiektywizm zostawmy sądom. Nie ma różnicy w blogu o modzie czy muzyce. Nawet blog kulinarny jest bogiem trafiających lub nie w gusta. Pojęcie wpływowości w tej materii powinno być definiowane jako subiektywny obiektywizm. Wyrażając swoje opinie na blogu trzeba zachować konsekwencje. Tylko wtedy staniemy się wpływowi. Coś a’la krytyka filmowa. Oczywiście ty tylko moje subiektywne skromne zdanie ;)

  to przecież napisałem, że się nie znam :)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  JakTo sty 26 2012 - 13:27 Odpowiedz

  Kominku zawsze chciałem przeprowadzić z Tobą wywiad, ale nie wiedziałem jakie pytania zadać żeby było innowacyjnie. Wciąż nie wiem, ale mam jedno
  (przysuwając mikrofon) Jakie to uczucie mieć mnie fanów na Fejsbuku od najpopularniejszygo katolika w kraju Szymona H.?

  To pisałem ja – Stempel

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Szymon Urbanek sty 26 2012 - 15:23 Odpowiedz

  @KOMINEK Jaką platformę polecasz do założenia bloga?

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
  • Avatar

   kominek sty 26 2012 - 18:40 Odpowiedz

   Pierwsze kroki stawiałem na blox.pl i mogę ich polecić.

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
   • Avatar

    Szymon Urbanek sty 26 2012 - 19:49 Odpowiedz

    Chcesz sobie założyć bloga to oczywiście nazwa którą chcesz wybrać jest już zajęta a jak sprawdzasz te blogi to się okazuję że nikt z nich nie korzystał od dobrych kilku lat. Już czuję ten ciężar który na co dzień żyją blogerzy.

      (cytuj)

    GD Star Rating
    loading...
    • Avatar

     Kasia sty 27 2012 - 00:16 Odpowiedz

     Myślę, że wordpress jest dobry, elastyczny, duży wybór themów, a najważniejsze: można sobie podłączyć własną domenę, zrobić migrację. Szczególnie ma to znaczenie gdy zaczniesz mieć inne oczekiwania techniczne, łatwo wtedy przenieść całą treść. Z tego co się orientuje żadna inna platforma tego nie ma.

       (cytuj)

     GD Star Rating
     loading...
  • Avatar

   Koval sty 26 2012 - 23:01 Odpowiedz

   zobacz też jogger.pl :)

     (cytuj)

   GD Star Rating
   loading...
 • Avatar

  Koval sty 26 2012 - 22:59 Odpowiedz

  nie ma też blogasków fotograficznych i fotoblogów. Ale wybaczam – nie jest to ruchliwy temat.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Stoni sty 27 2012 - 14:50 Odpowiedz

  Panie Kominku a dlaczego nie znalazł się w rankingu blog kasi tusk? Wedlug mojej analizy powinien wygrać w przynajmniej 3 kategoriach (chociażby fanów na facebooku ma więcej niż makelifeharder), czyżbyśmy umniejszali jego jakość bo bije wszystkich blogerów na łeb?

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  gVr sty 28 2012 - 15:08 Odpowiedz

  Że tak spytam, co wykluczyło z tego rankingu Rafała Steca i jego blog o kopanej na bloxie? Przecie gość odwala znakomitą robotę, świetnie się go czyta, ma publikę i takie inne, podobne miłe słówka do jego twórczości też pasują…

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  kasica_k sty 29 2012 - 02:44 Odpowiedz

  Stanikomania bardzo dziękuje za uwzględnienie w rankingu! Mam nadzieję, że dzięki temu kolejne biusty ostanikują się odpowiednio. Biusty w górę! ;-)

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Wojtek S. lut 6 2012 - 02:18 Odpowiedz

  Szok. Wydawało mi się, że czytam mnóstwo blogów, ale nie znam ŻADNEGO z wymienionych, podane nazwiska z niczym mi się nie kojarzą. Gadzinowski to chyba był dziennikarz NIE, z tego co pamiętam. No i kojarzę Kominka, oczywiste, skoro tu jestem.
  Nie ma żadnego bloga o finansach i giełdzie, więc może to po prostu nie moje klimaty: moda, geje i lajfstajl?

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Marta Ziobro mar 7 2012 - 14:21 Odpowiedz

  Całkiem niezłe zestawienie, ale kilku ciekawych mi tutaj brakuje.
  Pozdrawiam,

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Krzych kwi 7 2012 - 23:47 Odpowiedz

  Jakby nie patrzeć większość to blogi rozrywkowe, czyli bez większej wartości merytorycznej, włączając w to blog autora zestawienia.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Adam kwi 8 2012 - 14:19 Odpowiedz

  Widać, kolega nie zagłębiał się za bardzo. BTW czy ktoś mi może wyjaśnić czym są blogi rozrywkowe? Mam się cieszyć czytając je, czy np. wrzucają linki do zabawnych flashowych gierek? NIe kumam tej kategorii, ale pewnie Krzych ogarnia ten temat lepiej ;)

  Jakby nie patrzeć większość to blogi rozrywkowe, czyli bez większej wartości merytorycznej, włączając w to blog autora zestawienia.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  Tomasz kwi 23 2012 - 00:51 Odpowiedz

  Ciekawe, co trzeba zrobić by w kolejnym wydaniu zaistnieć w tak doborowym towarzystwie?

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  imb maj 6 2012 - 13:53 Odpowiedz

  Szczerze mówiąc z tych wszystkich blogów znałem raptem 5 lub 6. Ciekawy artykuł, no i zabieram się do czytania wyróżnionych.

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar
 • Avatar

  Moczan lip 21 2012 - 16:42 Odpowiedz

  Słabo stoi polska blogosfera gdy w top20 znajdują się goście przepisujący dawno zdementowane plotki z zagranicznych portali (tak Gadzinowski, patrzę na ciebie).

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  m0tbMgBaGqbG paź 13 2012 - 01:46 Odpowiedz

  877336 751321Some genuinely good and utilitarian information on this web site, as properly I believe the style has got excellent capabilities. 466295

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
 • Avatar

  7D2iJBFwLdx paź 14 2012 - 02:47 Odpowiedz

  60438 912357A thoughtful insight and concepts I will use on my weblog. You

    (cytuj)

  GD Star Rating
  loading...
Leave a reply

Connect with Facebook

Name (required)

Website